Publiczny adres IP, zwany także często zewnętrznym adresem IP, umożliwia nawiązanie bezpośredniej łączności z komputerem znajdującym się w sieci wewnętrznej (np. w sieci KGNET) - komputer, a właściwie wszystkie udostępnione za jego pomocą dane i usługi, stają się widoczne dla każdego użytkownika Internetu na świecie.

<!--break-->


Posiadanie publicznego adresu IP ma swoje zalety i wady, najważniejsze z nich przedstwiono poniżej:

Zalety:

  • możliwość uruchomienia na własnych komputerach publicznie dostępnych usług, np. serwera WWW;
  • lepsza jakość i rozszerzone możliwości dla połączeń bezpośrednich (np. głosowych, systemów wymiany plików);
  • większa dostępność usług identyfikujących użytkowników na podstawie adresu IP, np. RapidShare;

Wady:

  • możliwość identyfikacji komputera użytkownika korzystającego z usług np. wymiany plików;
  • znacznie niższy poziom bezpieczństwa - komputer użytkownika jest narażony na bezpośrednie ataki z Internetu, nie jest chroniony firewallem KGNET, zatem użytkownik musi sam zadbać o jego odpowiednie zabezpiecznie;

Podsumowując: jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie i anonimowości lepiej pozostać przy prywatnym adresie IP, a jeżeli zależny nam na uruchomieniu usług dostępnych publicznie lub ściąganiu plików, wybieramy model z adresem publicznym.

W większości sieci korzystanie z publicznego adresu jest płatne, u nas można otrzymać go darmowo. Promacja jest ważna do wyczerpania aktualnej puli adresów i dotyczy tylko 1 komputera lub rutera, należącego do użykownika sieci.

Aby otrzymać publiczny adres IP, wystarczy wysłać wiadomośc pocztową na adres serwis/ [at] /kg[ /dot/ ]net[ /dot/ ]pl. Wiadomość taka musi zawierać dokładne dane adresowe użytkownika, a jeżeli użytkownik posiada więcej niż jeden komputer podłączony do Internetu, należy także podać jego wewnętrzny adres IP.