Piekarskie Stowarzyszenie Przyrodników przygotowało serię tablic dydaktycznych poświęconych przyrodzie naszego miasta. Pierwsza z nich, sfinansowana w ramach projektu „UMWETU” przez Sławę Umińską, Tomasza Wesołowskiego i Krzysztofa Turzańskiego została już wykonana. Wkrótce stanie na Kalwarii.

<!--break-->

Przemysłowy charakter i wielowiekowa tradycja wydobycia surowców nie mogą przesłonić faktu, że Piekary Śląskie mają także niezaprzeczalne walory przyrodniczo-krajobrazowe. Piekarskie Stowarzyszenie Przyrodników postanowiło zwrócić na nie uwagę. - Edukacja przyrodnicza to pierwszy krok w stronę poprawy środowiska, którego jesteśmy nierozerwalną częścią. Nasz projekt ma na celu pokazanie walorów najbliższej nam okolicy. Poza tym jestem przekonany, że ustawienie tablic dydaktycznych będzie ważnym krokiem do objęcia ochroną przynajmniej części terenów cennych przyrodniczo – uważa Adam Szczepańczyk. Dlaczego pierwsza tablica stanie właśnie na Kalwarii? To największy obszar parkowy w mieście, który stwarza dogodne warunki do bytowania wielu gatunkom drzew, roślin i zwierząt. Na szczególną uwagę zasługuje Ogród Oliwny w którym mamy okazję podziwiać wiele gatunków drzew i roślin obcego pochodzenia, również z innych kontynentów. Żyje tu sporo pięknych owadów, ssaków i ptaków. A samo umiejscowienie w centrum miasta ułatwia mieszkańcom kontakt z dziką, polską i światową, przyrodą.
Docelowo powinna powstać w mieście sieć tablic dydaktycznych, logicznie ujęta w opracowaniu powszechnie i bezpłatnie dostępnym zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Wartościowym i efektywnym przedsięwzięciem będzie także utworzenie ścieżki dydaktycznej w lesie Dioblina. - Pomysł jest ciekawy dlatego pomogliśmy w jego realizacji. Pierwszą tablicę sfinansowaliśmy z własnych środków, ale myślę, że kolejne powinno postawić miasto. Przygotujemy stosowny projekt w tej sprawie. Jeśli prezydent uzna, że nie warto, będziemy dalej realizować projekt z własnych pieniędzy – przekonuje Tomasz Wesołowski, wiceprzewodniczący Rady Miasta.
Miejsca na kolejne tablice zostały już wytypowane i opisane. To Kocie Górki, Las Lipka, Książa Góra, Bekasowa Łąka i Dioblina. - W przyszłości warto również będzie umieścić tablice dydaktyczne w południowych dzielnicach Piekar Śląskich. Już teraz wiemy, że w dzielnicach Dąbrówka Wielka, Brzozowice - Kamień i Brzeziny Śląskie znajdują się tereny przyrodniczo interesujące, zasługujące na przedstawienie społeczności – mówi Adam Szczepańczyk. Autorami projektu są członkowie Piekarskiego Stowarzyszenia Przyrodników: Adam Szczepańczyk, Paweł Siwy, Łukasz Depa, Michał Szydłowski, Roman Holewa, Łukasz Morawiec i Marek Knapik. - Miłośnicy przyrody od dawna przedstawiają uroki naszego miasta na łamach Przeglądu Piekarskiego. Teraz zrobili kolejny krok. Osobiście mam nadzieję, że nie ostatni. Mamy jeszcze kilka pomysłów, które w ramach projektu „umwetu” chcemy zrealizować – zapewnia Krzysztof Turzański.
www.umwetu.pl

Źródło : Przegląd Piekarski