O początkach sportu w Strzyżowicach z lat 20-ych wspomina Izydor Przybyłek w swym pamiętniku rodzinnym.
Będąc chłopcem pasł krowy, poza dniem pierwszej komunii św., kiedy w pamiętny dzień był odświętnie ubrany, miał elegancki garnitur.
Po komunii otrzymał 2 zł od rodziców, by zrobić sobie wspólne zdjęcie z kolegami. Należeli do nich trzej chłopcy, w tym Ludwik Mańka i Józef Nowak.

<!--break-->

Każdego innego dnia pasł krowy, trzymając je na powrozach. Ponieważ trawy na miedzach między zbożami nie starczało, ojciec wynajął miejsce pasenia krów na nasypie starej carskiej kolei od mostu aż za wykop pod Rogoźnikiem, gdzie był przejazd przez nasyp do gruntów rogoźnickich w "Ponikwi".
Tam znajdowała się granica, dalej wynajmowali gospodarze z Rogoźnika. Najemców na wypas bydła na tym nasypie było więcej, ośmiu a może dziesięciu.
Gdy pasiono trzodę razem, krów nie pilnowano, wtedy dzieci miały "labę". Grały w piłkę lub guziki. Na prawdziwą piłkę nie mieli pieniędzy.
Zrobiono ją z pończochy wypchanej w środku szmatami. Bramka była z dwóch kamieni. Powstawała czasem kłótnia kończąca się najczęściej spostrzeżeniem, że którejś z krów nie ma. Przychodziło krótkie opamiętanie z emocji piłkarskich, nawrót krów do stada i gra rozpoczynała się od nowa.
Przegrywający i nie mający szczęścia, często odrywał guziki od ubrania, by grać dalej. Przez to znów w domu były niepotrzebne kłopoty.
Krowy z tego powodu, że opiekunowie bydła grali zawzięcie, szły na łąkę dworską, co kończyło się zajęciem krów. Rodzice zmuszeni byli wykupić swe krowy za odpowiednią zapłatą, ale pasterz otrzymywał w domu lanie. Około 1937-1938r. istniał już Klub Sportowy "Zapalczywianka". Założycielem był Józef Kuszewski, który w tym czasie grał w Klubie Sportowym "Solvay" w Grodźcu, jako bramkarz. On później został trenerem strzyżowickiej drużyny.
Grano w piłkę nożną na pastwiskach pod Wojkowicami. Do zawodników należeli m.in.: Eugeniusz Hrabi, Stanisław Pawik, Stanisław Koszelski, Władysław Koszelski.
Przed 1939r. w zawodach z Klubem Sportowym "Sarmacja" zagrał w obronie Józef Kuszewski. Gdy wbił bramkę, piłka wpadła do niej z taką siłą, że aż pękła poprzeczka.
W czasie II wojny światowej istniał w Strzyżowicach Klub Sportowy, ale uczestnicy nie byli zrzeszeni. Pewnego dnia, w czasie gry w piłkę nożną, podeszli żandarmi i zabrali grającym piłkę. Otrzymał ją dopiero po interwencji Eugeniusz Hrabi, syn Tadeusza Hrabiego - nauczyciela i sołtysa.
Początki zorganizowanego sportu w Strzyżowicach datują się dopiero po II wojnie światowej,
w 1945r. Wtedy powstał Klub RKS Strzyżowice. Początkowo rozgrywano mecze piłki nożnej na boisku sportowym urządzonym po byłej kopalni "Andrzej II" w Strzyżowicach. Zlokalizowano go w dół od ulicy 1 Maja przy polnej drodze prowadzącej równolegle z nasypem kolejki wąskotorowej na południe do posesji Jana Blocha "na pastwiskach". Boisko to wykonano systemem gospodarczym.W 1947r., gdy zawodnicy poszli do wojska, klub uległ rozwiązaniu.
Do 1960r. prowadzono sekcję tenisa stołowego w byłym dworze, a także uczestniczono w sporcie masowym, biegach, rozgrywkach powiatowych i grano również dorywczo w piłkę nożną. W 1961r. przystąpiono do budowy boiska sportowego pod "Wałem", przy ulicy Podwale. Prowadzono ją systemem gospodarczym do około 1970r.Ponownie drużyna piłki nożnej powstała w 1974r.  Wtedy Klub przyjął nazwę Ludowy Zespół Sportowy "Jedność" w Strzyżowicach.
Nazwa ta została przyjęta z inicjatywy ówczesnego kierownika szkoły Czesława Gawrona, a miała przypominać potrzebę jedności we wsi. Klub posiadał sekcję piłki nożnej. Uczestniczył w zawodach organizowanych przez Radę Gminną LZS i Radę Wojewódzką LZS. W tym czasie została zgłoszona drużyna do rozgrywek piłki nożnej w klasie "B", podlegając Okręgowi w Sosnowcu. W latach 1976-1977 wybudowano szatnię w czynie społecznym z udziałem młodzieży i społeczeństwa pod przewodnictwem prezesa Czesława Pierzchały.
Istniejące dziś boisko sportowe, obsadzone wokół topolami, zostało wybudowane przy dużym, osobistym zaangażowaniu Cz. Pierzchały, prezesa.
Klub w całym okresie istnienia miał średnio co roku 60 członków i bazował na młodzieży w wieku 16-22 lat. Rozgrywał zawsze mecze w klasie "B". Z ważniejszych osiągnięć Klubu Sportowego w Strzyżowicach warto wymienić m.in. zajęcie I miejsca w halowym turnieju w Olkuszu w latach 1987 i 1988.
Uczestnicząc w imprezach masowych organizowanych przez gminę oraz województwo, zajmował czołowe miejsca. Prezesami Klubu Sportowego w ostatnim okresie czasu byli: Kazimierz Dyszy, Czesław Gawron, Stanisław Dutkiewicz, Józef Mańka, Janusz Pecela.  Od 1974r. do 1992r. prezesem był Czesław Pierzchała. Obecnie jest nim Jerzy Flak. W okresie działalności Czesława Pierzchały jako prezesa, duży wkład pracy w rozwój sportu wniósł Antoni Pycia.
Zasłużonymi i wyróżniającymi się zawodnikami w sporcie strzyżowickim byli m.in.: Nowaki, Przybyłki, Hrabia, Dutkiewicz, Białasy, Flaki, Woźniaki, Szydło.W tym miejscu warto też wspomnieć, że w szkole w Strzyżowicach istnieje od dawna Szkolny Klub Sportowy prowadzony przez nauczycielkę mgr Krystynę Ziębę.

Informacje o klubie:

Ludowy Klub Sportowy"Jedność"
42-575 Strzyżowice ul. Podwale 26a
Województwo Śląskie
Stadion:

pojemność - 300 miejsc siedzących

Oświetlenie - w trakcie budowy

Wymiary boiska - 101x65

Autor:Bolesław Ciepiela 

Żródło: http://lksjednosc.bo.pl/

 

Tematyka